Možno viete, možno nie, no VISIBILITY pred pár mesiacmi vstúpila do projektu medzinárodnej analytickej akadémie. V tomto projekte agentúry z Holandska, Nemecka, Francúzska a Slovenska v priebehu piatich týždňov trénujú budúcich špecialistov v oblasti digitálnej analytiky. Po dvoch týždňoch školení v Holandsku a jednom v nemeckom Kolíne, sa konečne celá akadémia presťahovala do Bratislavy. Po predchádzajúcich týždňoch akadémie bola latka nastavená naozaj vysoko, no my sme ju určite nemali v pláne v Bratislave podliezť. Aký teda bol bratislavský týždeň?

Očakávania

Pred týždňom školenia v Bratislave som položil účastníkom akadémie pár otázok a pokúsil sa tak zistiť, aké sú ich očakávania. Aká je situácia. Nečudoval by som sa, ak by vo svojich odpovediach opisovali film Hostel či Eurotrip, poprípade ulice plné Boratov…

You gotta moves like Borat

Začal som teda zľahka: Boli ste už niekedy v Bratislave alebo na Slovensku všeobecne? Veľa odpovedí bolo typu:

„Ehm, po pravde, nie…“

„Ešte nie…“

„Nie, zatiaľ som nemal dôvod cestovať na východnú Európu.“

„Nie, ale o to viac sa teším!“

Takže východná Európa, hej? Drvivá väčšina na Slovensku ešte nebola – na Slovensku boli predtým len dvaja a aj to pred mnohými rokmi, takže si z tejto návštevy už príliš nepamätali. V každom prípade, na odpoveď „nie“ som bol pripravený, a preto som okamžite kontroval druhou otázkou: „Čo teda o exotike menom Slovensko viete?“ Bohužiaľ, aj tentokrát som strieľal do prázdna.

Hmmm…Nie veľa…“

‘Slivovitzka’ a pivo!“

Prepáč, ale veľa toho neviem 🙁 Ale teším sa, ako mi všetko ukážete!“

Sagan a Škrteľ.“

Takže vieme, že v krajine, kde sa ľudia skôr naučia bicyklovať ako chodiť, robí Slovensku dobré meno dvojnásobný majster sveta v cestnej cyklistike a tvrdý alkohol. Zaujímavá, no na druhej strane asi nie až tak prekvapujúca kombinácia. A aké máte očakávania, či už od školenia, sociálneho programu, alebo samotnej Bratislavy? „Ohľadom školenia očakávam ťažký technický týždeň, ktorý nadviaže na ten predošlý v Nemecku. Veľmi sa teším na prehliadku Bratislavy. Rád by som si prezrel centrum mesta, ale chcel by som navštíviť aj miesta, kde svoj voľný čas trávia domáci. A, samozrejme, na ochutnávku tradičnej slovenskej kuchyne a nápojov.” Áno, hlavne tých nápojov.

Nebolo pochýb, že sa všetci do Bratislavy tešia a že ich očakávania sú naozaj vysoké. Musím sa priznať, že na vysokých očakávaniach sme mali podiel hlavne my – slovenskí účastníci akadémie, keďže sme bratislavský HYPE poctivo budovali počas predchádzajúcich troch týždňov… A tiež ma celkom potešilo, že nikto nespomenul Hostely, Eurotripy a tancujúcich Boratov na uliciach 😀

Týždeň v Bratislave

Naši zahraniční hostia prileteli v nedeľu poobede – deň pred začiatkom školenia. Samotné školenie malo podľa očakávaní vyslovene technický charakter – jednotlivé dni boli zamerané na konkrétne problémy a ich riešenia v rámci Google Tag Manager-a. Svojím dielom prispel aj Marek Šulik, ktorý prednášal o webových technológiách a eventoch v Google Tag Manager-i. Druhým trénerom pre tento týždeň bol Camiele Wenninger, ktorý sa vo svojich prezentáciách zameral na konkrétne implementačné problémy, s ktorými sa webový analytik musí pri svojej práci pasovať – cross domain tracking, implementácia správneho trackovania v iframe-och a vytváranie vlastných riešení pomocou measurement protokolu a rôznych APIs.

A len tak mimochodom, v utorok nás prišiel navštíviť Mikuláš (St. Nicolaus). V tvári mi možno trochu pripomínal Juraja Saska, čím rozhodne nechcem Juraja upodozrievať, že jeho tajnou identitou je Svätý Mikuláš. To určite nie… Jediné, čo tvrdím je, že ešte nikto nikdy nevidel Juraja a Mikuláša v rovnakej miestnosti. Náhoda? Nemyslím si! 😉 Ale dosť bolo konšpiračných teórií, späť k téme…

Mikuláš

Samozrejme, celý týždeň nebol len o školení, ale aj o prezentácii Bratislavy so všetkým, čo k tomu patrí – asi si viete predstaviť, že týždeň bol výnimočne intenzívny (po všetkých stránkach). Školenie trvalo štyri dni, pričom piatok bol vyhradený na spoznanie Bratislavy – obišli sa historické pamiatky, reštaurácie a podniky a čo-to sa ochutnalo aj z nočného života.

Samozrejme, nesmela chýbať návšteva vianočných trhov. Kombinácia cigánskej (aka „ultimate hangover meal“), vareného vína, lokší, zemiakových placiek, zakončená medovinou a pohárikom hriateho by zamávala aj so žalúdkom domácich, ktorí sú na podobné predvianočné menu ako-tak zvyknutí. Úspešný sociálny piatok nakoniec vyvrcholil podobnými tanečnými kreáciami ako na gife (čítaj: chife) s Boratom.

Dojmy

A tak sa skončil (mimoriadne náročný) týždeň akadémie v Bratislave. Všetci zúčastnení v sobotu odleteli späť do svojich krajín a ja som im dal víkend, aby celý týždeň v pokoji strávili. V pondelok som sa im ozval opäť – tentoraz som chcel zistiť ich dojmy z uplynulého týždňa. Tak čo, naplnili sa vaše očakávania?

„Ó, áno…“

„Že či!“

„Moje očakávania boli viac ako naplnené…“

„Popravde, nevedela som čo očakávať, ale Bratislavu a ľudí som si zamilovala!“

Tiež som bol zvedavý, čo ich na Bratislave najviac prekvapilo – či už pozitívne alebo negatíve. „Bratislava je naozaj malé mesto a veľmi tiché, hlavne v porovnaní s holandskými mestami.“ Iných zase uchvátila vianočná atmosféra: „Príjemne ma prekvapili vianočné trhy a celková predvianočná atmosféra. Bratislava je naozaj krásne mesto.“ A ako by ste opísali Bratislavu pár slovami?

Krásne, tiché mesto.“

„Moderná kultúra.“

„Výborný sociálny program!“

„Vrúcne privítanie.“

„Pekné miesto pre život.“

„Najlepší tréningový týždeň v rámci medzinárodnej analytickej akadémie.“

Tak s tým sa teda nedá nesúhlasiť!