Mnohým ľuďom, ktorí sa spoliehajú na službu Google Analytics pri meraní návštevnosti svojich webových stránok, chýbajú vedomosti o tom, ako funguje a ako si ho správne nastaviť. Práve správne nastavenie Google Analytics je však základným kameňom úspešného marketingového programu.

Ako služba Google Analytics vie, odkiaľ pochádzajú vaši návštevníci?

Keď osoba navštívi vašu webovú stránku, prehliadač prečíta základný kód HTML a CSS, aby vedel, čo sa má zobraziť v prehliadači. Ak máte nainštalovanú službu Google Analytics, súčasťou tohto kódu je skript, ktorý sa spustí, keď prehliadač načíta webovú stánku.

Tento kód robí veľa vecí a jedným z nich je interpretácia toho, ako návštevník skončil na vašej stránke. Uvidíte to v reportoch tak, že skontrolujete adresu URL, ktorá ho viedla. Ona sa nazýva aj adresa URL sprostredkovateľa.

Napríklad na webovej lokalite A je odkaz na webovú stránku B. Za predpokladu, že webová lokalita B má nainštalovanú službu Google Analytics, návštevy webovej lokality A sa zobrazia v reportoch z Google Analytics stránky B.

Google Analytics premýšľa nad prichádzajúcimi návštevami z hľadiska niekoľkých dimenzií. Tieto dimenzie sa používajú na kategorizáciu návštevníkov do rôznych sektorov, čo vám pomáha lepšie pochopiť, odkiaľ prichádza návštevnosť vašich stránok, ktoré marketingové ciele fungujú dobre a ktoré potrebujú úpravy.

Čo sú UTM kódy a prečo sú také dôležité?

V roku 2005 prevzal Google spoločnosť Urchin Software Corporation. Práve ich softvér položil základy toho, čo dnes poznáme ako službu Google Analytics.

UTM kódy sú bity textu, ktoré môžete pridať k odkazu a podať tým oveľa viac informácií Google Analytics-u o každej adrese. V podstate UTM kódy vysvetľujú príbeh o tom, ako k vám prichádza vaša návštevnosť. To funguje pomocou troch, alebo štyroch prvkov nazývaných parametre UTM.

Čo môžete sledovať pomocou kódov UTM?

Sociálne médiá

Parametre UTM vám umožňujú sledovať úsilie v oblasti sociálnych médií a zistiť, ktorý obsah bol najefektívnejší na jednotlivých kanáloch.

E-maily

UTM môžu mať pripojené aj odkazy v rámci e-mailu. Môžete získať diferencované metriky prekliknutia z toho istého e-mailu, napríklad údaj o tom, koľko ľudí klikne na odkaz v hornej časti e-mailu a koľko v dolnej. Ak chcete získať jedinečnú úroveň granularity, označte rovnakú vstupnú stránku alebo webovú adresu pri registrácii v e-mailoch odosielaných do rôznych zoznamov alebo v rôznych časoch.

Inzerciu

PPC reklama môže byť dôsledne monitorovaná UTM kódmi. Môžete tak odlíšiť výkonnosť reklamy na bočnom paneli a bannerových reklám.

Jedným miestom, kde je lepšie nepoužívať UTM, je interné sledovanie. Pri každom kliknutí na odkaz obsahujúci parameter UTM spoločnosť Google označuje novú návštevu. Ak sa niekto pohybuje okolo niekoľkých stránok na vašej lokalite pomocou UTM, uvidíte ich vo svojej analytike ako niekoľko nových návštevníkov a vytvoríte si v dátach len neporiadok. Moduly UTM tiež prepíšu pôvodné údaje o sprostredkovaní, takže stratíte skutočné údaje, pokiaľ ide o zdroj vašej návštevnosti.

Každý UTM kód má dva hlavné prvky: parameter a hodnotu priradenú tomuto parametru.

Všetko za znakom „?“ vo vyššie uvedenej adrese URL je informácia, na základe ktorej Google Analytics dokáže správne kategorizovať návštevy z tohto odkazu na webovú stránku.

Rôzne typy parametrov UTM

Existuje 5 rôznych typov nastavení UTM, ktoré umožňujú pokročilé sledovanie kampaní v Google Analytics. Z nich sú potrebné tri a dve sú nepovinné:

Požadované parametre

Názov zdroja: utm_source

Parameter udávajúci zdroj návštevnosti kampane. Napríklad ak zaplatíte, aby ste umiestnili banner na určitej lokalite, zdrojom návštevnosti bude táto lokalita. To zvyčajne znamená webovú stránku, z ktorej pochádza návštevnosť, alebo názov sociálneho kanála, teda napríklad Facebook, Twitter, Google a podobne.

Názov média: utm_medium

Parameter označujúci prostriedky používané na podporu kampane. Ak vezmeme uvedený príklad, médium by slúžilo na označenie, že ide o platenú kampaň. Ak sme predpokladali, že platíme za každé kliknutie na banner, médium by bolo CPC (cena za kliknutie).

Názov kampane: utm_campaign

Parameter, ktorý presne identifikuje cielenú propagáciu alebo kampaň. Napríklad ak kampaň na vašej zadanej lokalite bola pre vianočnú reklamu, nastavenie by mohlo byť Vianoce2017.

Voliteľné parametre

utm_term

Parameter priradený ku kľúčovým slovám kampane. Používa sa na kampane pre vyhľadávače, kde sa chce sledovať správanie návštevníkov, prichádzajúcich z rôznych kľúčových slov.

utm_content

Parameter používaný na identifikáciu typu obsahu, ktorý prilákal návštevníka. Napríklad pre vianočnú kampaň by sme mohli mať dopravu zadarmo alebo 10 % zľavu.

Ako vyrozprávať príbeh pomocou UTM parametrov?

Každý poznáme Snehulienku a 7 trpaslíkov, rozprávku o tom, ako zlá Kráľovná vyhnala Snehulienku, lebo chcela byť najkrajšia na svete. Predstavme si tento príbeh pomocou UTM parametrov.

Snehulienka je vyhnaná do strašidelného lesa, teda strasidelnyles.sk bude cieľová adresa URL. Zdrojom tejto návštevnosti by bolo kráľovstvo. V niektorých príbehoch zaviedol Snehulienku do lesa kráľovský lovec, ktorý jej mal vyrezať srdce a priniesť ho Kráľovnej. Ten sa však nad úbohou Snehulienkou zľutoval a priniesol srdce srnky.

Takže ďalším parametrom môžeme určiť, ako sa Snehulienka do lesa dostala. Povedzme, že to bolo s lovcom na koni. A prečo vlastne musela ísť Snehulienka do lesa? Pretože sa jej chcela Kráľovná zbaviť a byť najkrajšou na zemi 🙂

Ako integrovať UTM tagy?

Samozrejme, písanie tohto dlhého reťazca znakov sa môže zdať dosť desivé, takže väčšina ľudí používa generátory URL. Spoločnosť Google ponúka veľmi jednoduchý nástroj Campaign URL builder na tvorbu URL adries.

Tento šikovný nástroj umožňuje pripojiť hodnoty pre každý z týchto parametrov. Generátor potom spraví kúzlo a pospája ich navzájom do peknej adresy URL. Stačí vyplniť uvedené polia a poslať požiadavku. Parametre UTM rozlišujú veľké a malé písmená a musia byť vždy zadané rovnako. Ak nie sú, Google ich označí ako rôzne kanály v reportoch.

Zopakovanie na záver

Označenie prichádzajúcej návštevnosti je jednou z najdôležitejších úloh v online marketingu, ale tiež to nie každý robí dobre. Trik je zabezpečiť, aby služba Google Analytics získala čo najviac relevantných informácií o tom, ako návštevník skončil na webových stránkach. Napríklad návštevník sa tam môže dostať prostredníctvom bežného odkazu na webovej stránke, reklamy, odkazu v e-maile a z ďalších zdrojov. Ak neoznačujete svoje adresy URL, služba Google Analytics získa od návštevníka len obmedzené informácie. Znamená to zdroj návštevnosti a odhad toho, čo má byť médium, čo je typicky „odporučenie“ (referral).

Ak Vám UTM kódy doteraz pripadali ako strašiaky, verím, že sa na ne odteraz budete skôr pozerať ako na príbehy, ktoré v sebe skrývajú. 🙂